Животен стил

ГРАД НА ВЕЛОСИПЕДСКИ ТРКАЛА!

Излегувам од хотел загледана во мапата, обидувајќи се да ги фатам конците каде сакам да одам и каде треба да се движам. Во тој момент додека занесено ги пребарувам улиците на Google Mаps, сум стап...

29 август 2018

„ИАМ, ИАМ, НЕАМ!“ – КОЈ СОБИРАЛ АЛБУМ СО СЛИКИЧКИ, ЗНАЕ!

Се ближи Светско првенство во фудбал, светот влегува во фудбалска еуфорија што од пасионираните навивачи, што од „сеирџиите“ 😊, кои навиваат за тој што ќе победи. Но, фудбалската магија до...

11 јуни 2018

ПРАГА – ПОЛНА КРИГЛА ПРИКАЗНИ

Сте биле некогаш во Прага? Кој и да е вашиот одговор, сигурно знаете дека е позната по една од најдобрите драмски и филмски академии во светот, многу врсти на пиво, автентични градби и богата култ...

13 април 2018

КОГА ЌЕ СЕ ИЗМЕШААТ МИРИСОТ И ВКУСОТ – ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО

Оние кои го посетиле и почувствувале знаат, на оние кои не биле, топло им го препорачувам. Се обидов моите впецатоци и импресии за малото езерско гратче да ги преточам во текст и да ве поттикнам с...

20 октомври 2017

НИЗ КОЧАНИ И НЕГОВАТА ОКОЛИНА

Ќе се родиш на едно место, мирно и тивко, чисто и топло, место каде сите меѓусебно се познаваат и со насмевка се поздравуваат, место каде дури и штрковите секогаш се враќаат за да ги направат свои...

15 септември 2017

ДАЛИ ЗНАЕТЕ КАДЕ Е НАЈВКУСНИОТ ВАРЕН ЃЕВРЕК?

Ѓеврекот верувале или не, потекнува уште од стара Византија. И ден денес некои држави пробуваат да докажат и да го присвојат потеклото на ѓеврекот, но едно со сигурност можам да ви кажам, ние го и...

25 август 2017

10 ЛОКАЛИ НА ОХРИДСКО-СТРУШКОТО КРАЈБРЕЈЖЕ КОИ ТРЕБА ДА ГИ ПОСЕТИТЕ ОВА ЛЕТО

Долги летни ноќи и уште подолги жешки денови. Накратко, така може да се опише овој дел од годината. Секој од нас користи прилика за бегство од градскиот асфалт, да најде своја оаза каде ќе се осве...

31 јули 2017

COCA-COLA И ФАНОВИТЕ ГО ПРОСЛАВУВААТ ПРВИОТ 3Д БИЛБОРД ВО СВЕТОТ ПОСТАВЕН НА ПЛОШТАДОТ ТАЈМС СКВЕР ВО ЊУЈОРК

Раскрсницата на светот сега е дом на првиот и најголем 3Д роботизиран билборд во светот. Неодамна Coca-Cola го откри новиот спектакуларен 3Д билборд во шест приказни на Тајмс Сквер, составен од 1....

26 јули 2017

МУЗИЧКИ ЛЕТНИ ФЕСТИВАЛИ ВО МАКЕДОНИЈА КОИ МОРАТЕ ДА ГИ ПОСЕТИТЕ

Покрај екстремно високите температури, македонските лета станаа препознатливи и по организацијата на екстремно добри музички фестивали. Настани за сечиј вкус, за сите генерации, настани кои секоја...

14 јули 2017

ПРИЧИНИ ЗА ДА ГО ПОСЕТИТЕ КРУШЕВО

Крушево, сместено во лулката на Бушева Планина е највисокото гратче на Балканскиот Полуостров кое се наоѓа на надморска височина од 1.350 метри. Со самото искачување по првите свијоци при после...

12 јули 2017

ИСКОРИСТЕТЕ ГИ ПРАЗНИЦИТЕ ЗА ПОУСПЕШЕН СТАРТ НА НОВАТА ГОДИНА

Новогодишните празници, заедно со еуфоричните денови пред нив, како и мрзоволниот период потоа, па некаде сѐ до крајот на јануари, се дел од годината кога редовните активности подзапираат отстапув...

29 декември 2016

СЕКОЈА ХРАНА ИМА СВОЈ ПАР МЕЃУ ПИЈАЛАЦИТЕ, НО ПИВОТО Е ПОСЕБНО, ТОА МОЖЕ ДА СЕ КОМБИНИРА СО СЕКОЕ ЈАДЕЊЕ

Велат, храната е дар од боговите. Но, храната е всушност дар од големите мајстори на кујната. На првиот интернационален гастрономски натпревар кој се одржа во Скопје, имавме можност да го запознае...

23 ноември 2016

ЛЕСЕН COCA-COLA РЕЦЕПТ СО ПИЛЕШКО

Викендот е време кога можеме да уживаме во готвењето, но тоа не значи дека треба да поминеме часови во кујната за да направиме вкусен оброк. Ви препорачуваме едноставен и брз рецепт со пилешко мес...

20 октомври 2016

5 НАЧИНИ КАКО ДА ГИ ОДРЖИТЕ ВАШИТЕ ВРАБОТЕНИ АКТИВНИ

Промоција на состаноци во движење Во случај на состаноци eден на еден, да се размисли за тоа зошто состаноците да се одржуваат во салите за состаноци кога може да се одржат низ прошетка во компанијат...

26 јануари 2016

РАМНОТЕЖА ПОМЕЃУ ВНЕСЕНИТЕ И ПОТРОШЕНИТЕ КАЛОРИИ

Како дел од системот на Coca-Cola, The Coca-Cola Company и Пивара Скопје ги препознаа уникатноста на животниот стил и прехранбените навики на потрошувачите и нашата голема палета производи е основа ...

26 декември 2015

ВЕТЕР ВО КОСА, БИТОЛА ПОД ТРКАЛА

Битола – градот во подножјето на Пелистер. Доволно голем и убав да побуди во вас желба за нова авантура, овојпат на велосипед. Возење велосипед низ град е една од најубавите и здрави активности пре...

25 декември 2015

ИНТЕРЕСНИ БАРОВИ И КЛУБОВИ НИЗ МАКЕДОНИЈА

Ако се завртам и ако погледнам наназад, ќе се изненадам колку брзо помина половина година откако дојдов во Пивара и во Македонија. Јас му се придружив на продажниот тим на Пивара Скопје од Coca-Cola...

20 декември 2015

ПИВСКИ ФЕСТИВАЛИ ВО РЕГИОНОТ ШТО ТРЕБА ДА ГИ ПОСЕТИТЕ

Балканот отсекогаш бил спој на различни култури, различни кујни и различни луѓе. Она што е заедничко за постоењето на ова тло е љубовта кон музиката и пивото. Ако некој знае како да ужива во ова зла...

19 декември 2015

NESTEA СТЕВИЈА КАКО ИНОВАЦИЈА

Љубителите на ледени пијалаци, а посебно оние кои посветено ја бројат секоја калорија, можат да уживаат во омилениот ладен чај Nestea кој сега има 30 проценти помалку калории, бидејќи е засладен со ...

18 декември 2015

ВКУСОТ НА МАКЕДОНИЈА

Дел од нашата многувековна култура е уметноста која ја создаваме во кујната, уметност во која уживаме со огромен апетит. Македонија може да се гордее со традиционалната кујна создадена како оригинал...

16 декември 2015

АКТИВНИ НА РАБОТА

Работењето во канцеларија се поврзува со стерилна средина во која не се слуша ништо освен звукот на тастатурите и тивките воздишки на вработените, кои по некоја случајност ги мразат понеделниците, о...

16 декември 2015

КОГА ЌЕ ВЕ „КАСНЕ“ ЏЕЗОТ, НЕМА НАЗАД

Ги спојува љубовта кон пивото, џезот и Jazz FM, радиото кое цели 17 години го облагородува македонскиот етер со квалитетна џез-музика и бесмртни џез-приказни. Без Љупчо, Jazz FM немаше да постои, ...

14 декември 2015

ОДГАЛОПИРАЈ КОН СРЕЌАТА

Замислете си гради полни со чист воздух. Замислете си звук на галоп наместо звук од тастатура. Замислете си зелени планински врвови наместо градско сивило. Замислете си узди наместо волан в раце....

4 ноември 2015

Полна чаша на Instagram