Ние и заедницата

Посветуваме многу време, вештини, средства и други ресурси со цел заштита, поддршка и подобрување на квалитетот на животот на сите членови на нашата заедница.

Години наназад Пивара Скопје се докажува како одговорен член на заедницата во која дејствува. Посветeни сме на креирање на иднината, која се создава сега за генерациите кои доаѓаат.

УШТЕ ЕДНА ВОЛОНТЕРСКА АКЦИЈА НА ВРАБОТЕНИТЕ ОД ПИВАРА СКОПЈЕ ВО СОС ДЕТСКО СЕЛО

Во екот на новогодишната магија за споделување радост и среќа со најмилите, жените вработени во Пивара Скопје повторно го посетија СОС Детско Село Македонија. На заедничкото дружење, децата од СОС...

27 декември 2018

ПИВАРА СКОПЈЕ И МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО ГО ОТВОРИЈА И ПОСЛЕДНОТО РОСА ШКОЛО ЗА 2018 ГОДИНА ВО КЛИНИЧКАТА БОЛНИЦА ВО БИТОЛА

По двете успешно отворени школи за родителство во Скопје и Гостивар, денес и битолчани го добија своето Роса школо за родителство за едукација и обука на сите идни родители. Овој проект на Пивара ...

25 декември 2018

СОРАБОТКА СО ЦРВЕН КРСТ

Поттикнување на соработката меѓу Црвениот крст и партнерските организации за воспоставување одржливи партнерства, обезбедување проектна поддршка за општествено социјални програми за подобрување на ква...

20 декември 2018

„ПО СКАЛИЛАТА НА УСПЕХОТ“ – БИДЕТЕ ЉУБОПИТНИ, ИСТРАЈНИ И ПОСВЕТЕНИ – ФОРМУЛАТА ЗА УСПЕХ НА СНЕЖАНА САВИЌ ДИМОВСКА, МЕНАЏЕР ЗА ПРАВНИ РАБОТИ ВО ПИВАРА СКОПЈЕ

Нивните лични квалитети им донеле голем професионален успех. Денес тие се членови на менаџерски тимови и ги водат најуспешните компании во земјава. Ова се приказните на успешните Македонци што ќе ...

6 декември 2018

15-ТАТА „COCA-COLA АКТИВНА ЗОНА“ ПОСТАВЕНА ВО МАКЕДОНСКА КАМЕНИЦА

Македонска Каменица станува дел од големиот проект на  компанијата Coca-Cola и Пивара Скопје т.н „Coca-Cola Активни зони“, каде вчера беше поставена 15-тата, јубилејна зона. Во присуство на граѓан...

31 октомври 2018

„ПИВАРА СКОПЈЕ“ ПОСТАВИ УШТЕ ЕДЕН НОВ ЛЕТНИКОВЕЦ ВО ВЕЛЕС

Како дел од низата летниковци до сега поставени низ повеќе локации низ Скопје, и уште неколку градови низ земјава, омилениот пивски бренд „Скопско“, во духот на неговиот слоган „За нас“, денеска г...

20 октомври 2018

ПИВАРА СКОПЈЕ ДОНИРАШЕ ЛЕТНИКОВЕЦ ЗА ЖИТЕЛИТЕ НА АЕРОДРОМ

Благодарение на омилениот пивски бренд „Скопско“, во духот на неговиот слоган „За нас“, денеска жителите на населба Аеродром добија нов летниковец, донација од „Пивара Скопје“. Лоциран кај поликли...

10 октомври 2018

ПИВАРА СКОПЈЕ СО НОВ ЛЕТНИКОВЕЦ ГО РАЗУБАВУВА ПАРКОТ НА ФРАНКОФОНИЈАТА

Благодарение на омилениот пивски бренд „СКОПСКО“, а во духот на неговиот слоган „За нас“, убавиот, но подзаборавен Парк на Франкофонијата кој е дел од Градскиот парк, денеска доби нов летниковец, ...

3 октомври 2018

„КОГА БЕВ СТУДЕНТ“ СО БРАНИСЛАВ НИКОЛОВ, „ФОЛТИН“: СО ЦИМЕРОТ СИ ИМАВМЕ „ПРОТОФЕЈСБУК“, НА ВРАТАТА НА ШИФОЊЕРОТ СИ ОСТАВАВМЕ ДОСЕТКИ ОД ДЕНОТ

Во втора година се сместив во „Гоце“ и таму далеку, сам во собата, се случи некако да ја изгубам онаа активна студентска средина, па се повлеков и се оддадов на самотничко, маратонско читање. Ме ф...

22 септември 2018

ОПШТИНА САРАЈ СТАНА ДЕЛ ОД ГОЛЕМИОТ ПРОЕКТ „COCA-COLA АКТИВНИ ЗОНИ“ НА ПИВАРА СКОПЈЕ И НА КОМПАНИЈАТА „COCA-COLA“

Жителите на Општина Сарај денеска ја добија својата „Coca-Cola Активна зона“. Оваа зона е 13-та по ред и е дел од големиот проект на Пивара Скопје и на компанијата „Coca-Cola“. Зоната во Сарај ...

17 септември 2018

EДУКАТИВНИОТ ЦЕНТАР НА ПИВАРА СКОПЈЕ ВЕ ПОКАНУВА НА ПЕТНАЕСЕТТАТА ОБУКА „ВЕШТИНИ ЗА УСПЕХ“

Што ќе научам? Преку конкретни чекори, интерактивни дискусии и преку размислувања во поглед на вештините за живот и вештините за водење бизнис, обуката „Вештини за успех” е создадена за да потт...

17 септември 2018

ПРЕКУ ЗАМЕНА НА НЕРАЗГРАДЛИВИТЕ ПЛАСТИЧНИ КЕСИ, ДО ПОЧИСТА ЖИВОТНА СРЕДИНА

Во пресрет на 15. Септември - Меѓународниот ден за чистење на планетата (World Cleanup Day), Пивара Скопје, Пакомак и Амбасадата на Кралството Холандија, спроведоа акција чија цел е подигнување на...

12 септември 2018

ДЕТСКА ЗАБАВНА И ЕДУКАТИВНА ПРОГРАМА СО КОЈА РАСТЕА „ДЕЦАТА ОД 90-ТЕ“

Back to School! Првиот училишен ден, ме врати години наназад кога прв пат тргнав во училиште и кон сите години кога повторно се враќав во клупите. Секоја генерација носи свои предизвици и своја ма...

3 септември 2018

ПИВАРА СКОПЈЕ ДОНИРАШЕ ЛЕТНИКОВЕЦ ВО OПШТИНА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ

Во духот на добро познатиот слоган „За Нас” на омилениот пивски бренд Скопско, Пивара Скопје денеска донираше нов летниковец, овој пат за жителите на општината Ѓорче Петров. Жителите на населба...

22 август 2018

НОВ ЛЕТНИКОВЕЦ ВО ОПШТИНА КАРПОШ, ДОНАЦИЈА ОД ПИВАРА СКОПЈЕ

Благодарение на омилениот пивски бренд Скопско, а во духот на неговиот слоган “За Нас” денеска жителите на Општина Карпош, добија нов летниковец, донација од Пивара Скопје. Станува збор за ново ме...

16 август 2018

НА СЕКОЈА УМЕТНОСТ И Е ПОТРЕБНА ИНВЕСТИЦИЈА, ПРИЗНАНИЕ И ИНСПИРАЦИЈА, НО НАЈВАЖНО ОД СÈ Е ПОТРЕБЕН УМЕТНИК – ИНТЕРВЈУ СО ЈАНА ЈАНЕВСКА ТЕРЗИОСКА

Кој е предизвикот за да се основа Фондацијата „Славко Јаневски“? По затворањето на Утрински весник група новинари Звездан Георгиевски, Катерина Богоева, Ерол Ризаов, Манчо Митевски, Љупчо Поп...

25 јули 2018

ГАЛИЧКА СВАДБА 2018

Традиција, зурли, тапани, насмеани лица, неповторливо чувство... Погледнете низ фотографии како помина најпознатата македонска свадба - Галичката. ...

15 јули 2018

УСПЕХОТ Е РЕЗУЛТАТ НА СИЛНИТЕ ПАРТНЕРСТВА И СТРАТЕШКИОТ ПРИСТАП ПРИ ВЛОЖУВАЊАТА ВО ЗАЕДНИЦАТА

Вистинскиот успех е возможен и целосен доколку го споделиме со заедницата на која и припаѓаме. Оваа навидум едноставна реченица е една од суштинските одредници и вредности на кои се темели корпора...

7 јули 2018

НАД 26 ИЛЈАДИ ОСНОВЦИ НАУЧИЈА КАКО ДА ГИ ЗАШТИТАТ ЗДРАВЈЕТО, БЕЗБЕДНОСТА И ЖИВОТНАТА СРЕДИНА

Околу 8.400 ученици од 112 основни училишта во 17 општини и градови и оваа година се стекнаа со дополнително практично знаење од областа на здравјето и безбедноста. Тоа е главната цел на едукативн...

28 мај 2018

ИНВЕСТИРАЊЕТО ВО ПРОФЕСИОНАЛНИОТ РАЗВОЈ НА ВРАБОТЕНИТЕ Е НАШ ПРИОРИТЕТ

Глобалните системи со своите стандарди, процеси и постојано усовршување на начините на работа ни помагаат успешно да го контролираме и да го одржиме највисокото ниво во нашето работење и да ги спр...

23 мај 2018

ПОСВЕТЕНАТА РАБОТА НЕ Е ТЕШКА, ДОКОЛКУ СЕ НАОЃАТЕ НА ТЕРЕНОТ КОЈ ГО САКАТЕ

Фросина Пармаковска овогодинешниот добитник на наградата „Роман на годината“. Дипломирала на катедрата за Општа и компаративна книжевност, а магистрирала на Културолошките студии на Институтот за ...

30 април 2018

УСПЕШНИТЕ ЖЕНИ ВО ПИВАРА СКОПЈЕ СЕ ДОКАЗ ДЕКА НИЕ ЖЕНИТЕ ВО НИШТО НЕ ЗАОСТАНУВАМЕ НА ДЕЛОВЕН ПЛАН ЗАД ПРИПАДНИЦИТЕ НА СПРОТИВНИОТ ПОЛ – ОЉА ГИГОВА – ТИМ ЛИДЕР НА ФАКТУРНО ОДДЕЛЕНИЕ

“Со оглед на фактот дека рано започнав да работам, јас практично растев и созревав како личност во оваа компанија која ја чуствувам како втор дом, а моите колеги Пиварци како второ семејство”- вел...

9 март 2018

ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ СЕ НАЈГОЛЕМАТА СПОРТСКА СЦЕНА И СОН НА СЕКОЈ СПОРТИСТ – САЊА СПАСОВСКА

Во постојана потрага по нова авантура, јурејќи по бескрајните снежни терени со својот сноуборд, Сања Спасовска е вистински вљубеник во планините и недопрената природа. Вели дека секоја планина е п...

23 февруари 2018

ОЛИМПИСКОТО ДЕБИ НА COCA-COLA: ПРИКАЗНА ЗА РЕКОНСТРУКЦИЈА НА КИОСКОТ НА COCA-COLA ОД ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ВО 1928

Фотографијата е од киоскот на Coca-Cola на Олимпискиот стадион во Амстердам во 1928 година, каде што Coca-Cola го имаше своето деби на Олимписките игри. Тројца продавачи стојат во киоск со брендир...

17 февруари 2018

ПАКОМАК СО НОВИ КОНТЕЈНЕРИ ЗА СЕЛЕКЦИЈА НА СТАКЛО ВО ПОВЕЌЕ ГРАДОВИ НИЗ МАКЕДОНИЈА

Пакомак продолжува да ја шири својата мисија за почиста животна средина во нашата држава-овој пат акцентот го ставаме на селекцијата на стаклениот отпад. Но оваа мисија не можеме да ја водиме с...

18 јануари 2018

НОВА ГОДИНА, НОВИ ОДЛУКИ – КАКВА СПОРТСКА АКТИВНОСТ ДА ОДБЕРЕТЕ?

Спортувањето и активниот живот се важни во секој период од годината. Иако свесни за придобивките, најчесто за луѓето одлуката да почнат да водат активен живот е најтешка, по што  следува нова одлу...

4 јануари 2018

ПРЕЗЕНТИРАНА ПРВАТА СТУДИЈА ЗА СОЦИО-ЕКОНОМСКОТО ВЛИЈАНИЕ НА ПИВАРА СКОПЈЕ

Повеќе од 44 милиони евра за домашната економија и 21 милион евра во буџетот годишно од Пивара Скопје. Со своето работење Пивара Скопје годишно создава 44,6 милиони евра бруто додадена вредност...

29 ноември 2017

ДОНАЦИЈА ВО ЧЕСТ НА ДИМИТАР ЛОИС НА ПИВАРА СКОПЈЕ ЗА КЛИНИКАТА ЗА ГИНЕКОЛОГИЈА И АКУШЕРСТВО

Вложување во подобрување на условите за нега на родилките Во пресрет на 17.ноември – Светскиот ден на предвремено родените деца и одбележувањето на 70 години од основањето на Универзитетската клини...

15 ноември 2017

„КОГА БЕВ СТУДЕНТ“ СО АНА ЈОВКОВСКА: СЕ ТРКАВ СО САМАТА СЕБЕ, НИКОГАШ СО ДРУГИТЕ

Посакувам на факултет да имаше повеќе разновидност, надворешни предавачи и пракса и повеќе да нè учеа на солидарност и критичност Медиумите, особено телевизијата, се морињата во кои одлично пл...

6 ноември 2017

НАШЕТО ПРАКТИКАНТСКО ИСКУСТВО ВО ПИВАРА СКОПЈЕ

По цели два месеци поминати во Пивара Скопје, си заминавме побогати за едно големо искуство. И двајцата бевме практиканти во Секторот за односи со јавност и комуникации под менторство на Менаџерот...

19 октомври 2017

„КОГА БЕВ СТУДЕНТ“ СО ЏИЈАН ЕМИН: ИМА МНОГУ РАБОТИ КОИ НЕ ГИ НАУЧИВ НА ФАКУЛТЕТ

Тој е мултиталентиран музичар. Свири неколку инструменти, посветен е на диригентството, музиката е неговиот живот. Џијан Емин е денешен соговорник во рубриката „Кога бев студент“, што ја реализира...

2 октомври 2017

ПИВАРА СКОПЈЕ ДОМАЌИН НА ЕДИНАЕСЕТТОТО ИЗДАНИЕ НА ОКТОБЕРФЕСТ

Единаесеттиот  Октоберфест во организација на Македонско-Германското стопанско здружение  беше отворен на традиционален начин на кој се отвора и Октоберфест во Минхен. Чепот на првото буре со пиво...

29 септември 2017

ПИВАРА СКОПЈЕ И КОМПАНИЈАТА COCA-COLA ДОНИРАА АКТИВНА ЗОНА И ВО РАДОВИШ

Вчера, на 21.09.2017 официјално беше пуштена во употреба „Coca-Cola Активната зона“ и во Радовиш, дел од големиот проект на Coca-Cola компанијата и Пивара Скопје. Активната зона во Радовиш всуш...

22 септември 2017

НИЗ КОЧАНИ И НЕГОВАТА ОКОЛИНА

Ќе се родиш на едно место, мирно и тивко, чисто и топло, место каде сите меѓусебно се познаваат и со насмевка се поздравуваат, место каде дури и штрковите секогаш се враќаат за да ги направат свои...

15 септември 2017

КАКО МУЗИКАТА ВЛИЈАЕ НА ВКУСОТ И ПИВОТО

Неурогастронимија. Звучи познато? Некому можеби да, но на повеќето веројатно им изгледа како измислена кованица од два збора: нешто поврзано со мозокот и нешто со храна. И да, во право сте, етимол...

9 јуни 2017

НЕ ПОСТОИ МАГИЧНА ФОРМУЛА ЗА РАМНОТЕЖА МЕЃУ КАРИЕРАТА И ПРИВАТНИОТ ЖИВОТ, СЀ СЕ СВЕДУВА НА ДОБРА ОРГАНИЗАЦИЈА

Сакајќи да направиме мал осврт кон секогаш актуелната тема за родовата еднаквост во академските кругови, но и вечната дилема на обичниот човек за поделбата на улогите на мажите и жените во семејст...

9 март 2017

ПИВАРА СКОПЈЕ Е ПРИМЕР ЗА КОМПАНИЈА СО РОДОВА ЕДНАКВОСТ ВО КОЈА СИТЕ ИМААТ ЕДНАКВИ МОЖНОСТИ ЗА НАПРЕДУВАЊЕ

Во минатото, светот на финансиите беше, многу повеќе, свет на мажите. Ако се сеќавате, дури и во филмовите “the clerk” оној во банка или голема компанија, најчесто беше господин кој со должно вним...

6 март 2017

СИЛАТА НА НЕЖНИТЕ ЖЕНИ

Жената за мене е синоним за космогониски принцип на создавање, плодност, раѓање, мајчинство, љубов, страст, убавина, грациозност, нежност, мудрост, интуиција, итрина, визија, сочувство, имагинациј...

23 февруари 2017

ВО ПИВАРА СКОПЈЕ ЗРАЧИ ЉУБОВТА НА ВРАБОТЕНИТЕ КОН КОМПАНИЈАТА И ПРОИЗВОДИТЕ КОИ ГИ ПРОИЗВЕДУВААТ

По вокација новинар, по образование историчар, нашиот соговорник Дејан Азески е автор на првата едиција “Историјата на македонската економија” која својата промоција ја имаше на 16 февруари, годин...

20 февруари 2017

ЕНДИ ВОРХОЛ И COCA-COLA

Енди Ворхол (Andy Warhol) е “татко” на поп-арт движењето кој почнал да ги слика своите познати серијали на шишиња од Coca-Cola во раните шеесетти години. Компанијата Coca-Cola нема ниту едно негов...

26 јануари 2017

ГОСТИ ВАР ? ВАР ВАР !

Гостивар е град со богата историја и култура. Град  на кој се наоѓа почетокот на течението на најголемата река во нашата држава Вардар, изворот Вруток, опколен со двете најубави планини Шар Планин...

23 јануари 2017

ГИ ЗНАЕТЕ ЛИ ХЕРОИТЕ МЕЃУ НАС?

Сандра Мицковска е дипломиран економист на Универзитетот “Св Кирил и Методиј” во Скопје. Млада, полна со живот и желба за нови знаења, Сандра, иако е девојка со оштетен слух,  успешно ја заврши об...

9 декември 2016

ГИ ЗНАЕТЕ ЛИ ХЕРОИТЕ МЕЃУ НАС?

Искра Донева e писател, мотиватор, лидер и страстен љубител на животот, од своето раѓање води битка со церебрална парализа, но нејзината приказна е сведоштво дека ниту една состојба или ситуација ...

2 декември 2016

ВО ВОЗЕЊЕТО НЕМА ПОБЕДА ИЛИ ПОРАЗ, НАЈГОЛЕМАТА ПОБЕДА Е ДА БИДЕШ ОДГОВОРЕН И УМЕРЕН ЗА ДА СТИГНЕШ ЖИВ ДО ЦЕЛТА

На поканата за интервју за Полна Чаша, новиот идол на младите генерации автомобилскиот првак со 10 национални шампионски титули на домашните првенства и двократен Европски шампион на ридски патеки...

15 септември 2016

ПИВАРА СКОПЈЕ СО ПОДДРШКА ЗА МЕЃУНАРОДНИОТ ТУРНИР ВО ОДБОЈКА НА ПЕСОК 

За почеток, еден мал предизвик за сите. Одвојте неколку минути и пребарајте ја на интернет листата на „петте најпопуларни спортови во светот по бројот на нивните фанови”. Можете да најдете голем бро...

3 септември 2016

МОТОРЏИСТВОТО ПОДРАЗБИРА ОДГОВОРНО ВОЗЕЊЕ И БЕЗУСЛОВНО ПОЧИТУВАЊЕ НА ПРАВИЛАТА 

Годинава, по десетти пат во организација на мото клубот “Ноќни Волци” од 26 до 28 август на Скопското Кале се одржува традиционалниот интернационален Мотофест. Во пресрет на фестивалот, ексклузивн...

26 август 2016

ПИВАРА СКОПЈЕ И COCA-COLA КОМПАНИЈАТА ОБЕЗБЕДИЈА 100.000 ЕВРА, ВОЛОНТЕРИ И ПАКУВАНА ВОДА ЗА ПОГОДЕНИТЕ ОД ПОПЛАВИТЕ

Пивара Скопје и Coca-Cola компанијата донираат 100.000 евра, вода и волонтерска помош, поддржувајќи го Црвениот крст на Република Македонија, Град Скопје, Општина Гази Баба и други релевантни инст...

10 август 2016

ОХРИД СТАНА ДЕЛ ОД ГОЛЕМИОТ ПРОЕКТ “COCA-COLA АКТИВНИ ЗОНИ”

Општина Охрид беше домаќин на отворањето на четвртата Coca-Cola активна зона во Македонија, со што стана дел од големиот проект на Пивара Скопје и Coca-Cola компанијата кој се реализира во повеќе ...

3 август 2016

СЕМЕЈСТВО СО ИСТОРИЈА: УЧЕСТВУВАЛЕ ВО ПРАВЕЊЕТО НА ЦРЕШОВОТО ТОПЧЕ И БОЧВИ ЗА ПИВАРА СКОПЈЕ

Кога ќе отидете во Крушево, кого и да прашате од старите Крушевчани, секој со гордост во гласот ќе ви раскаже по нешто за своите славни претци од Илинденска епопеја и нивната борба за слобода и оп...

1 август 2016

ПРОЕКТОТ COCA-COLA АКТИВНИ ЗОНИ ПРОДОЛЖУВА И ВО ТЕТОВО

Тетово денес стана дел од големиот проект Coca-Cola активни зони кој започна да се реализира во повеќе општини ширум земјава. Во рамките на Спортскиот Центар, Пивара Скопје и Coca-Cola компанијата...

22 јули 2016

Полна чаша на Instagram