Резултати од таг: спорт

ТОП 5 СОВЕТИ ОД МАРАТОНКАТА РОСИЦА КОСТОВА ПРЕД СКОПСКИ МАРАТОН

  Росица Костова е наша маратонка која освен што трча, учествува на велосипедски трки и триатлон, важи и за спортист кој секојдневно посветено тренира и има одличен систем на комбинирање н...

2 мај 2019

15-ТАТА „COCA-COLA АКТИВНА ЗОНА“ ПОСТАВЕНА ВО МАКЕДОНСКА КАМЕНИЦА

Македонска Каменица станува дел од големиот проект на  компанијата Coca-Cola и Пивара Скопје т.н „Coca-Cola Активни зони“, каде вчера беше поставена 15-тата, јубилејна зона. Во присуство на граѓан...

31 октомври 2018

ОПШТИНА САРАЈ СТАНА ДЕЛ ОД ГОЛЕМИОТ ПРОЕКТ „COCA-COLA АКТИВНИ ЗОНИ“ НА ПИВАРА СКОПЈЕ И НА КОМПАНИЈАТА „COCA-COLA“

Жителите на Општина Сарај денеска ја добија својата „Coca-Cola Активна зона“. Оваа зона е 13-та по ред и е дел од големиот проект на Пивара Скопје и на компанијата „Coca-Cola“. Зоната во Сарај ...

17 октомври 2018

БИТОЛЧАНИ ЈА ДОБИЈА СВОЈАТА „COCA-COLA АКТИВНА ЗОНА“ – ДОНАЦИЈА НА ПИВАРА СКОПЈЕ И КОМПАНИЈАТА COCA – COLA

Четиринаесеттата „Coca-Cola Активна зона“ од големиот проект на Пивара Скопје и компанијата „Coca-Cola“ кој се реализира веќе трета година по ред, денеска беше поставена во Битола. Лоцирана во ...

5 октомври 2018

АКТИВНИ ЗОНИ – АКТИВНО ДРУЖЕЊЕ!

Има една земја, жолта земја каде се прелева бојата на житото со бојата на небото. Има една зелена земја, каде ридовите и планините личат на бранови на зелено море. Воздухот не мириса на солено мор...

28 јули 2018

РИТУАЛИ НА ФУДБАЛСКИТЕ ФАНОВИ

Секој од нас знае дека најголемиот дел од спортистите имаат различни ритуали и суеверија непосредно пред старт на натпреварите, како што се чување на среќна паричка за време на играта, одредени ге...

14 јули 2018

ОТВОРЕНА ЕДИНАЕСЕТТАТА COCA-COLA АКТИВНА ЗОНА ГРАЃАНИТЕ НА ОПШТИНА ЧАИР ДОБИЈА НОВО МЕСТО ЗА ДРУЖЕЊЕ, СПОРТ И РЕКРЕАЦИЈА

Денес во Топанско Поле во општина Чаир, во присуство на многу граѓани од сите возрасти, рекреативци, реномирани спортисти и спортски друштва, како и претставници на локалната самоуправа и претстав...

9 јули 2018

АЕРИАЛ СЛИНГ- СПОЈ НА ТАНЦ, АКРОБАТИКА И СПОРТ

  Aerial Sling е млада, атрактивна и помалку позната дисциплина. Тоа е танц, акробатика и спорт за кој ви е потребно желба и специјализирано платно. Вежбите се изведуваат во воздух со помо...

6 април 2018

ПЛАНИНАТА МИ ГО ПРОМЕНИ ЖИВОТОТ И МЕ НАПРАВИ ПОСРЕЌЕН ЧОВЕК – МИШКО ТАНЕСКИ – ПЛАНИНАР

Иако понекогаш планинските врвови изгледаат недостижни, постојат луѓе за кои токму таа недостижност претставува предизвик, да се совлада, да се стигне, да се освои. Секој планина, секој врв има св...

9 февруари 2018

НОВА ГОДИНА, НОВИ ОДЛУКИ – КАКВА СПОРТСКА АКТИВНОСТ ДА ОДБЕРЕТЕ?

Спортувањето и активниот живот се важни во секој период од годината. Иако свесни за придобивките, најчесто за луѓето одлуката да почнат да водат активен живот е најтешка, по што  следува нова одлу...

4 јануари 2018

„COCA-COLA АКТИВНА ЗОНА“ И ЗА ГОСТИВАРЦИ

Гостивар од вчера стана дел од големиот проект на Coca-Cola и Пивара Скопје наречен „Coca-Cola Активни зони“. Во доцните попладневни часови, во присуство на голем број граѓани, спортисти, рекреати...

11 август 2017

КУМАНОВО ДОБИ СПОРТСКО-РЕКРЕАТИВНА ЗОНА – ДОНАЦИЈА ОД ПИВАРА СКОПЈЕ И КОМПАНИЈАТА COCA-COLA

Во Куманово официјално беше отворена седмата „Coca-Cola Активна зона“, како продолжение на долгорочниот проект на Пивара Скопје и компанијата Coca-Cola, за промоција на активниот начин на живот и добр...

24 јули 2017

ПИВАРА СКОПЈЕ И КОМПАНИЈАТА COCA-COLA ОТВОРИЈА АКТИВНА ЗОНА ВО ШТИП

Во Штип е отворена „Coca-Cola Активна зона“, донација од Пивара Скопје и компанијата Coca-Cola, со што, всушност, започна вториот циклус од долгорочниот проект на Пивара Скопје и компанијата Coca-...

17 јули 2017

ВО ВОЗЕЊЕТО НЕМА ПОБЕДА ИЛИ ПОРАЗ, НАЈГОЛЕМАТА ПОБЕДА Е ДА БИДЕШ ОДГОВОРЕН И УМЕРЕН ЗА ДА СТИГНЕШ ЖИВ ДО ЦЕЛТА

На поканата за интервју за Полна Чаша, новиот идол на младите генерации автомобилскиот првак со 10 национални шампионски титули на домашните првенства и двократен Европски шампион на ридски патеки...

15 септември 2016

ПИВАРА СКОПЈЕ СО ПОДДРШКА ЗА МЕЃУНАРОДНИОТ ТУРНИР ВО ОДБОЈКА НА ПЕСОК 

За почеток, еден мал предизвик за сите. Одвојте неколку минути и пребарајте ја на интернет листата на „петте најпопуларни спортови во светот по бројот на нивните фанови”. Можете да најдете голем бро...

3 септември 2016

ВРЕЛО Е ЕДНА ОД НАЈГОЛЕМИТЕ И НАЈУБАВИТЕ ПЕШТЕРИ КОИ СУМ ГИ ВИДЕЛ 

  Полскиот спелеолошки нуркач Кшиштоф Старнавски кој денес се спушти во пештерата Врело на eзерото Матка на длабочина од 230 метри и со тоа го собори рекордот од 212 метри поставен во 2010, ...

2 септември 2016

МОТОРЏИСТВОТО ПОДРАЗБИРА ОДГОВОРНО ВОЗЕЊЕ И БЕЗУСЛОВНО ПОЧИТУВАЊЕ НА ПРАВИЛАТА 

Годинава, по десетти пат во организација на мото клубот “Ноќни Волци” од 26 до 28 август на Скопското Кале се одржува традиционалниот интернационален Мотофест. Во пресрет на фестивалот, ексклузивн...

26 август 2016

COCA-COLA И ПИВАРА СКОПЈЕ ПОДАРУВААТ АКТИВНИ ЗОНИ НАМЕНЕТИ ЗА СИТЕ ГРАЃАНИ

Општина Гази Баба денес беше домаќин на отворањето на првата Coca-Cola aктивна зона во Македонија. На просторот веднаш до Спортската Сала „Автокоманда“, Пивара Скопје и Coca-Cola компанијата заедно со...

21 јуни 2016

ПОБЕДНИЦИТЕ КОНСУМИРААТ ОДГОВОРНО – НИКОЛА МИТРЕВСКИ

Никола Митревски, член на Македонската ракометна репрезентација и наш Амбасадор за одговорно консумирање порачува: „Кога станува збор за одговорна консумациjа, поставете личен пример кој ќе го следат ...

21 јануари 2016

ПОБЕДНИЦИТЕ КОНСУМИРААТ ОДГОВОРНО – ФИЛИП ТАЛЕСКИ

Филип Талески, член на македонската ракометна репрезентација порачува: „Внимателно одберете го друштвото и забавата која ви одговара, и секогаш консумирајте одговорно.“ ...

17 јануари 2016

ПОБЕДНИЦИТЕ КОНСУМИРААТ ОДГОВОРНО – ГОЦЕ ОЈЛЕСКИ

Гоце Ојлески, член на македонската ракометна репрезентација порачува: „Како и во спортот, и во одговорната консумација самоконтролата е многу важна. Само држи ги конците под контрола и прави ги работи...

15 јануари 2016

РАКОМЕТОТ БАРА ЖРТВА, НО УСПЕВАМ ДА ВОСПОСТАВАМ БАЛАНС

„Балерина со големина на мечка. Одличен играч.” Со овие зборови познатиот спортски коментатор на ЕХФ Том‘О Бранагејн го опиша нашиот Стојанче Стоилов, гледајќи како одлично се справува со противни...

30 декември 2015

COCA-COLA CUP 2015

Замислете како за момент ги отворате очите и гледате насекаде околу себе контролиран хаос. Целиот стадион обоен од црвено-бели дресови на голем број млади момчиња и девојчиња кои во еден глас ги пеа...

20 декември 2015

COCA-COLA КУПОТ Е МОДЕЛ ЗА ГРАДЕЊЕ ОПШТЕСТВО СО СПОРТСКИ НАВИКИ

Некогаш голем фудбалски ас, а денес драг соработник на Пивара Скопје, Цено Александровски е главната движечка сила на организацијата „Отворени забавни фудбалски школи (ОЗФШ)“ која прави сè на најмла...

19 декември 2015

СО ИСКАЧУВАЊЕТО НА ВРВОТ СИ САМО НА ПОЛОВИНА ПАТ ДО УСПЕХОТ

Сабота попладне, „Плеј кафе“ во „Сити Мол“ полно со случајни и намерни гости. Меѓу овие вториве беше и нашата екипа, која нетрпеливо го чекаше алпинистот Здравко Дејановиќ, човекот кој испиша исто...

19 декември 2015

СО ВЕЛОСИПЕД ОКОЛУ МАВРОВСКО ЕЗЕРО

Секој од нас бил барем еднаш во животов во Маврово. Кој на скијање, кој на семинар во хотелите, кој во викендичка, кој на еднодневна екскурзија. Маврово е една од неизбежните дестинации во Македониј...

16 декември 2015

МЛАДИТЕ ТРЕБА ДА СЕ ДРЖАТ ДО СОНОТ ЗА КОЈ МЕЧТААТ

Сара Ристовска има само 19 години, но веќе може да се пофали дека е дел од првиот тим на женската ракометна репрезентација на Македонија, а  доби и признание „дебитант“ на колото со учество во Лиг...

14 декември 2015

ФИТНЕС КЛУБОВИ ЗА АКТИВЕН ЖИВОТ

21 век. Го нарекуваат дигитално време. Поголем дел од професиите сега се врзани за биро и столче, а најчестата вежба што ја правиме е маневрирање со прстите по тастатурата. Затоа сега, повеќе од ко...

6 октомври 2015

ПРОГЛАСЕНИ ПОБЕДНИЦИТЕ НА COCA-COLA ФУДБАЛСКИОТ КУП 2015

Стадионот на Работнички во Градскиот парк во Скопје денес беше домаќин на големото фудбалско финале на Coca-Cola Купот. Момчиња и девојчиња од цела Македонија, пред бројната публика и своите навивачи,...

15 мај 2015

ПОЧЕТОК НА ЧЕТВРТИОТ ПО РЕД COCA-COLA ФУДБАЛСКИ КУП

Денес во Кавадарци се одигра првиот натпревар од четвртиот по ред Coca-Cola фудбалски куп. Момчиња и девојчиња на возраст од 12 до 16 години полни со енергија и ентузијазам истрчаа на теренот и официј...

15 април 2015

МАКЕДОНИЈА ГИ ДОБИ СВОИТЕ НОВИ ФУДБАЛСКИ ЅВЕЗДИ

Денес на стадионот на Работнички во Градскиот парк во Скопје се одржаа финалните натпревари од овогодинешниоит Coca-Cola куп организиран од страна на Пивара Скопје АД и Coca-Cola, заедно со организаци...

9 јуни 2014

ЗАПОЧНУВА ОВОГОДИНЕШНИОТ COCA-COLA ФУДБАЛСКИ КУП

Coca-Cola фудбалскиот куп на Пивара Скопје АД, Coca-Cola и Отворени забавни фудбалски школи продолжува и годинава. Со одигрување на натпревари низ Македонија, учесници во турнирите во фудбал ќе бидат ...

9 мај 2014

ДРЕСОВИ СО ПОРАКИ ЗА УСПЕХ ЗА РАКОМЕТАРИТЕ

Вистинските навивачи на македонскиот ракометен тим предводени од СКОПСКО и Пивара Скопје, со пораки за добар настап и успех, ги испратија репрезентативците на Европскиот шампионат во Данска што започн...

9 јануари 2014

ПРОМОВИРАНИ ПОБЕДНИЦИТЕ НА COCA-COLA ФУДБАЛСКИОТ КУП 2013

Големото фудбалско финале го одбележа крајот на овогодинешниот Coca-Cola фудбалски куп организиран од страна на Пивара Скопје АД и Coca-Cola, заедно со организацијата „Отворени забавни фудбалски школи...

15 јуни 2013

ЗАПОЧНУВА ВТОРИОТ COCA-COLA ФУДБАЛСКИ КУП

Здрави навики за младите Пивара Скопје АД, Coca-Cola и проектот „Отворени забавни фудбалски школи“ ја продолжуваат и оваа година заедничката платформа „Coca-Cola куп“ во која се организираат турнири ...

9 мај 2013

ПРОМОВИРАНИ ПОБЕДНИЦИТЕ НА COCA-COLA КУПОТ

Со пригоден настан, заврши Coca-Cola куп-от организиран од „Отворени забавни фудбалски школи“, Пивара Скопје АД и Coca-Cola, заедно со проектот “Среќна заедница” реализиран со поддршка на Американскат...

5 мај 2012

COCA-COLA КУП ЗА ПРОМОЦИЈА НА СПОРТСКИОТ ДУХ И АКТИВНИОТ ЖИВОТ КАЈ МЛАДИТЕ

Во пресрет на Европското првенство во фудбал 2012, Пивара Скопје АД, Coca-Cola и проектот „Отворени забавни фудбалски школи“ организираат турнири во фудбал и други спортски активности под заедничка пл...

1 мај 2012

РФМ И СКОПСКО ОРГАНИЗИРАА „СРЕДБА НА ГЕНЕРАЦИИТЕ“ ЗА ПОДИГНУВАЊЕ НА ПОЗИТИВНАТА ЕНЕРГИЈА

Во пресрет на Европското првенство во ракомет На свечената церемонија во СРЦ Кале на иницијатива на РФМ и СКОПСКО се одржа „Средба на генерациите“ на која им е оддадена почит на сите што во изминатит...

19 декември 2011

СКОПСКО ОФИЦИЈАЛЕН ПИЈАЛАК НА СКОПЈЕ JAZZ ФЕСТИВАЛ

Вкусот на сиот тој џез СКОПСКО е пиво за сите оние кои се горди на своите корени. За оние кои ја познаваат и почитуваат традицијата на својата земја но во исто време се  отворени и кон светот. Во с...

17 октомври 2011

ПОДДРШКА НА ПИВАРА СКОПЈЕ АД ЗА МЛАДИНСКОТО БАЛКАНСКО ПРВЕНСТВО ВО ОДБОЈКА НА ПЕСОК

Пивара Скопје АД е меѓу главните спонзори на годинешното Младинско балканско првенство во одбојка на песок за мажи и жени, кое претстојниов викенд, од 12-ти до 14-ти август, се одржува во Штип. „Пи...

9 август 2011

Полна чаша на Instagram