Резултати од таг: музика

„КОГА БЕВ СТУДЕНТ“ СО ВЕСНА ПЕТРУШЕВСКА: НАЈУБАВО МИ БЕШЕ КОГА СВИРЕВМЕ СО ИГОР МАЏИРОВ НА РАШТИМАНИОТ КЛАВИР НА ФДУ

Со Тања Кочовска држевме диета и цел ден јадевме краставици, цвекло и пиевме вода. Тоа беше романтика и егзотика на нашето студентско живеење, вели првенката на Македонскиот народен театар во прик...

29 март 2019

„КОГА БЕВ СТУДЕНТ“ СО БИСЕРА ЧАДЛОВСКА, ДИРИГЕНТ: МИ ВЕЛЕА ДЕКА ЌЕ МЕ ИЗЕДАТ НА АКАДЕМИЈА, АМА НИШТО НЕ МОЖЕШЕ ДА МЕ СПРЕЧИ ДА СТАНАМ ДИРИГЕНТ

Излегувавме во „Виктор и Викторија“. Тоа ни беше вистинска школа. Дискутиравме за музика, за концерти. Не се занимававме со тоа кој како изгледа, ами што прави, беше интересно и поучно, вели дириг...

31 јануари 2019

„КОГА БЕВ СТУДЕНТ“ СО БРАНИСЛАВ НИКОЛОВ, „ФОЛТИН“: СО ЦИМЕРОТ СИ ИМАВМЕ „ПРОТОФЕЈСБУК“, НА ВРАТАТА НА ШИФОЊЕРОТ СИ ОСТАВАВМЕ ДОСЕТКИ ОД ДЕНОТ

Во втора година се сместив во „Гоце“ и таму далеку, сам во собата, се случи некако да ја изгубам онаа активна студентска средина, па се повлеков и се оддадов на самотничко, маратонско читање. Ме ф...

22 септември 2018

ОХРИДСКО ЛЕТО – УСПЕШНА ПРИКАЗНА ВЕЌЕ 58 ГОДИНИ

Повеќе од 800 уметници од 27 држави од Европа и светот, славни имиња од светската музичка елита и врвни театарски креации, се дел од годинешното 58 издание на најреномираната музичко-сценска манифеста...

31 јули 2018

МУЗИЧКИ НАСТАНИ ЗА ОВА ЛЕТО КОИ НЕ СМЕЕТЕ ДА ГИ ПРОПУШТИТЕ

  Летото е веќе во полн ек, ви преостануваат неколку настани кои ќе загарантираат  ултра забавно, лето за паметење. Како сезона позната по насмевки и незаборавни доживувања, летото носи бе...

4 јули 2018

ПИВАРА СКОПЈЕ СОРАБОТУВА И ПРИТОА ОБЕЗБЕДУВА РАБОТА ЗА 1.000 ДОБАВУВАЧИ ОД ЗЕМЈАТА, ОД КОИ ГОДИШНО НАБАВУВА СТОКИ И УСЛУГИ ВО ИЗНОС ОД 33,6 МИЛИОНИ ЕВРА

Иако од аплицирање за работа во Пивара Скопје се поминати 17 години, и ден денес се сеќавам на возбудата и предизвикот, шесте интервјуа во низа, неизвесноста до конечната селекција на кандидатите....

16 април 2018

„КОГА БЕВ СТУДЕНТ“ СО ЏИЈАН ЕМИН: ИМА МНОГУ РАБОТИ КОИ НЕ ГИ НАУЧИВ НА ФАКУЛТЕТ

Тој е мултиталентиран музичар. Свири неколку инструменти, посветен е на диригентството, музиката е неговиот живот. Џијан Емин е денешен соговорник во рубриката „Кога бев студент“, што ја реализира...

2 октомври 2017

10 ЛОКАЛИ НА ОХРИДСКО-СТРУШКОТО КРАЈБРЕЈЖЕ КОИ ТРЕБА ДА ГИ ПОСЕТИТЕ ОВА ЛЕТО

Долги летни ноќи и уште подолги жешки денови. Накратко, така може да се опише овој дел од годината. Секој од нас користи прилика за бегство од градскиот асфалт, да најде своја оаза каде ќе се осве...

31 јули 2017

МУЗИЧКИ ЛЕТНИ ФЕСТИВАЛИ ВО МАКЕДОНИЈА КОИ МОРАТЕ ДА ГИ ПОСЕТИТЕ

Покрај екстремно високите температури, македонските лета станаа препознатливи и по организацијата на екстремно добри музички фестивали. Настани за сечиј вкус, за сите генерации, настани кои секоја...

14 јули 2017

КАКО МУЗИКАТА ВЛИЈАЕ НА ВКУСОТ И ПИВОТО

Неурогастронимија. Звучи познато? Некому можеби да, но на повеќето веројатно им изгледа како измислена кованица од два збора: нешто поврзано со мозокот и нешто со храна. И да, во право сте, етимол...

9 јуни 2017

ОХРИДСКО ЛЕТО И ПИВАРА СКОПЈЕ, ПРИЈАТЕЛСТВО КОЕ СЕ НЕГУВА СО ДЕЦЕНИИ

Во Охрид, градот низ кој поминува најголемата културна артерија во Македонија и кој најдобро ја претставува целата наша култура и духовно наследство, веќе 55 години се случува еден настан кој креати...

10 јули 2016

5 НАЧИНИ КАКО ДА ГИ ОДРЖИТЕ ВАШИТЕ ВРАБОТЕНИ АКТИВНИ

Промоција на состаноци во движење Во случај на состаноци eден на еден, да се размисли за тоа зошто состаноците да се одржуваат во салите за состаноци кога може да се одржат низ прошетка во компанијат...

26 јануари 2016

ПИВСКИ ФЕСТИВАЛИ ВО РЕГИОНОТ ШТО ТРЕБА ДА ГИ ПОСЕТИТЕ

Балканот отсекогаш бил спој на различни култури, различни кујни и различни луѓе. Она што е заедничко за постоењето на ова тло е љубовта кон музиката и пивото. Ако некој знае како да ужива во ова зла...

19 декември 2015

КОГА ЌЕ ВЕ „КАСНЕ“ ЏЕЗОТ, НЕМА НАЗАД

Ги спојува љубовта кон пивото, џезот и Jazz FM, радиото кое цели 17 години го облагородува македонскиот етер со квалитетна џез-музика и бесмртни џез-приказни. Без Љупчо, Jazz FM немаше да постои, ...

14 декември 2015

“МАКЕДОНСКОТО СРЦЕ ЧУКА ВО 7/8” Е МУЗИЧКА ПОСВЕТА ЗА НАШАТА ЗЕМЈА

Задачата да смислиш вовед за интервју со Гарабет Тавитјан е истовремено лесна, но и многу тешка обврска. Лесна затоа што комуникацијата со него тече толку мазно, што мислиш дека го познаваш цел жи...

3 декември 2015

ЗАВРШИ ГОДИНЕШНОТО ОХРИДСКО ЛЕТО

После 40 дневната богата културна понуда, на отворената сцена Долни Сарај, со церемонијалното гаснење на фестивалскиот оган, беше спуштена завесата на јубилејното, 55-то „Охридско лето“. Честа да го з...

20 јули 2015

ДОНАЦИЈА НА СКОПСКО ЗА МЛАДИТЕ МУЗИЧКИ ТАЛЕНТИ

Првата музичка фестивалска вечер од годинешниот „Струмица опен фестивал“ ја отворија Пивара Скопје и СКОПСКО со донација за набавка на инструменти за основното музичко училиште од овој град, кое уште ...

15 август 2014

РЕКОРД ЗА 90 ГОДИНИ СКОПСКО

На првиот ден од годинешниот Пивофест, Пивара Скопје и СКОПСКО приредија спектакл за посетителите и љубителите на пивото, скарата и одличната забава. Пивото со најдолга традиција во земјата – СКОПСКО ...

9 август 2014

НОВО ОСВЕТЛУВАЊЕ ЗА НОВ СЈАЈ НА ЦЕНТАРОТ НА СТРУМИЦА

СКОПСКО - еден од најсилните македонски брендови и дефинитивно најсилниот пивски бренд во земјава, донираше повеќе од 50 стилизирани канделабри кои му дадоа нова естетска вредност на центарот на Струм...

9 јули 2013

СКОПСКО ОФИЦИЈАЛЕН ПИЈАЛАК НА СКОПЈЕ JAZZ ФЕСТИВАЛ

Вкусот на сиот тој џез СКОПСКО е пиво за сите оние кои се горди на своите корени. За оние кои ја познаваат и почитуваат традицијата на својата земја но во исто време се  отворени и кон светот. Во с...

17 октомври 2011

ЕКСКЛУЗИВНО ИЗНЕНАДУВАЊЕ ОД ГОРСКО НА ПИВОФЕСТ 2011

Водечкиот македонски фолк интерпретатор Наум Петрески, на третиот ден од „Пивофест“ (сабота, 16 јули 2011), ќе биде ексклузивен гостин на штандот на Пивара Скопје АД. Наум ќе изведе дел од неговиот...

16 јули 2011

СКОПСКО, НАШЕТО НАЈДОБРО, ВЕ ПОКАНУВА НА АКУСТИЧЕН КОНЦЕРТ НА РОК ГРУПАТА „АРЕА“

СКОПСКО ја продoлжува својата поддршка на вистинските национални вредности, со особено залагање за нивно издигнување и популаризација. Во таа насока, СКОПСКО Ви го претставува концертот на македонскат...

8 октомври 2010

СВЕТСКАТА РОК ЛЕГЕНДА БИЛИ АЈДОЛ НА СКОПСКОТО КАЛЕ, БЛАГОДАРЕНИЕ НА СКОПСКО

Скопје, 11-ти јуни 2010 – СКОПСКО останува доследно во својата мисија да им овозможи на граѓаните на Република Македонија и на главниот град, несекојдневни и незаборавни музички доживувања, преку гост...

30 септември 2010

СКОПСКО – ГЕНЕРАЛЕН СПОНЗОР НА ПИВОЛЕНД 2010

Вкусот на урбаната забава Спој на добра музика и квалитетно пиво Од 15-ти до 19-ти септември тврдината Кале и старата скопска чаршија стануваат центар на светот за љубителите на пивото и добрата заба...

14 септември 2010

ОХРИД ПИВО ФЕСТ – УРБАНА ЗАБАВА СО КВАЛИТЕТНО ПИВО И БОГАТ МУЗИЧКИ ИЗБОР

Збогатување на охридската туристичка понуда Од 30-ти јули до први август годинава на Билјанини извори во Охрид за прв пат ќе се одржи Охрид пиво фест во организација на „Урбан денс“. Богатата музич...

30 јули 2010

СКОПСКО – ОФИЦИЈАЛЕН ПИЈАЛАК НА СКОПЈЕ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛОТ 2010

Вкусот на моќниот џез За годинешното 29-то издание на Скопскиот џез фестивал, Пивара Скопје промовираше и специјално пакување на СКОПСКО со уникатна етикета која го симболизира нераскинливиот спој ...

18 февруари 2010

Полна чаша на Instagram